وبگاه عالی نیوز

برای ورود به وبگاه عالی نیوز کافی است به اینترنت دسترسی داشته و آدرس را وارد نمایید

وبگاه عالی نیوز

برای ورود به وبگاه عالی نیوز کافی است به اینترنت دسترسی داشته و آدرس را وارد نمایید

آخرین اخبار خبرگزاری ها
امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

و اما الحوادث الواقعه فارجعوا فيها الي رواة حديثنا فانهم حجتي عليكم و انا حجةالله عليهم: ... و اما در رخدادهايي كه پيش مي آيد به راويان حديث ما مراجعه كنيد؛ زيرا آنان حجت من بر شمايند و من حجت خدا بر آنان هستم

آخرین نظرات
  • ۲ خرداد ۹۹، ۰۶:۲۰ - سعید حیاتی
    ✌✌✌

عالی نیوز به نقل از گزارش خبر گزاری تسنیم: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش نهایی خود را درباره پرونده هسته‌ای ایران منتشر کرد.

بر پایه این گزارش، گزارش آمانو حاوی نکات مثبت و منفی است.

گزارش یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره مسائل گذشته یا ابعاد نظامی احتمالی (پی‌ام‌دی) منتشر شد.این گزارش محرمانه است و صرفاً در اختیار اعضای شورای حکام قرار گرفته است.

اعضای شورای حکام باید در جلسه 15 دسامبر ــ 24 آذر ــ خود درباره بسته شدن پرونده مسائل گذشته ایران یا همان پی.ام.دی. تصمیم بگیرند.

طبق توافق ایران و کشورهای 1+5 شش کشور طرف مذاکره با ایران متعهد شده‌اند پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای حکام بدهند که به‌موجب آن پرونده پی.ام.دی. که سال‌ها ایران را با آژانس درگیر کرده، بسته شود.

*«پی‌ام‌دی» بسته نشود، بازی به هم می‌خورد

پیش از این  علاءالدین بروجردی نماینده مردم بروجرد و رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات آمانو گفته بود: ارائه گزارش دوپهلو از سوی آژانس امر جدیدی نیست.

وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری در نامه اخیر خود به رئیس جمهور مبنی بر الزامات اجرای برجام، گفت: طبق نامه رهبری پرونده PMD باید بسته شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، تصریح کرد: شورای حکام تا 24 آذرماه فرصت دارند پرونده PMD ایران را ببندند و اقدامات برای اجرای برجام ادامه یابد.

بروجردی ابراز کرد: معتقدم موضوعات معطوف به برجام چونان به هم گره خورده که عدم بستن پرونده PMD اتفاق نخواهد افتاد، بنابراین طرف مقابل خوب می‌داند لازمه اجرای برجام، در واقع عملی شدن محدودیت‌ها درباره بستن پرونده PMD است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه با اشاره به نوع گزارش مدیرکل آژانس درباره PMD اظهار کرد: ارائه گزارش دوپهلو از سوی مدیرکل آژانس امر جدیدی نیست و همواره وجود داشته است.

بروجردی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه اگر گزارش آمانو درباره PMD معماگونه باشد، آیا این امر تأثیری بر موضوع PMD خواهد گذاشت، تصریح کرد: بستن پرونده PMD تصمیمی سیاسی است که شورای حکام باید آن را اتخاذ کند. بنابراین بسته شدن پرونده PMD در اختیار مدیرکل آژانس نیست و در واقع وی می‌تواند در ارائه گزارش تأثیر خود را بگذارد تا پیرامون آن تصمیم‌گیری‌ها صورت گیرد، اما اگر تصمیم گیری‌ها در رابطه با PMD صورت نگیرد، بازی به هم خواهد خورد.

* گزارش آژانس توافق هسته‌ای را از بین نمی‌برد

پیش از این رابرت آینهورن مشاور سابق وزارت امور خارجه آمریکا در امور منع گسترش تسلیحات هسته‌ای تأکید کرد گزارش آژانس درباره ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران (پی‌ام‌دی) توافق هسته‌ای را ازبین نمی‌برد.

وی در آستانه انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره مسئله ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران در گذشته در مقاله‌ای در نشریه نشنال اینترست نوشت حکم درباره تسلیحات نظامی ایران، توافق هسته‌ای را از بین نمی‌برد.

آینهورن در این مقاله تأکید کرد حل و فصل یا عدم حل و فصل مسئله پی‌ام‌دی اراده برای پیشبرد توافق هسته‌ای را تضعیف نمی‌کند. بر اساس برجام، تعلیق تحریم‌ها علیه ایران به افشای کامل و صادقانه فعالیت‌های هسته‌ای مرتبط با گذشته ایران به آژانس منوط نیست. همچنین تعلیق این تحریم‌ها به نتیجه گیری قطعی آژانس درباره نبود ابعاد نظامی در فعالیت‌های گذشته یا تداوم چنین فعالیت‌هایی، در گزارش ماه دسامبر آژانس، بستگی ندارد.

اخبار تکمیلی متعاقباً ارسال می‌شود.

انتهای پیام/*ارز و طلا لیگ برتر قیمت کالا قیمت خودرو