طراحی‌ ویروسی برای حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران

عالی نیوز به نقل از گزارش افکارنیوز، شرکت آمریکایی فعال در زمینه امنیت شبکه‌های رایانه‌ای روز پنجشنبه مدعی کشف بدافزاری مشابه ویروس «استاکس‌نت» که در سال 2010 برای حمله به سانتریفیوژهای تأسیسات هسته‌ای ایران طراحی شده بود، شده است.

پایگاه «سافت‌پدیا» گزارش داد شرکت امنیتی «فایرآی» موفق به کشف نوع جدیدی از بدافزارهای رایانه‌ای شده که مشابه بدافزار «استاکس‌نت» عمل می‌کند و قادر است تجهیزات «سامانه‌های سرپرستی و گردآوری داده» (یا «اسکادا») و «سیستم‌های کنترل صنعتی» را هدف قرار می‌دهد.

منظور از «اسکادا» سامانه‌های کنترل و اندازه‌گیری در مقیاس بزرگ است. «سیستم کنترل صنعتی» نیز به مجموعه‌ای از سیستم‌های کنترل گفته می‌شود که در صنایع مختلف کاربرد دارد.

 «فایرآی» می‌گوید فعالیت این بدافزار با نام «آیرون‌گیت» هنوز حمله‌ای که این ویروس مبدأ آن بوده باشد را نشان نداده است.

ویروس «استاکس‌نت» یک بدافزار رایانه‌ای است که برای اولین بار در سال 2010 و پس از تحقیق بر علّت بروز مشکلاتی در عملکرد چندین کارخانه و تاسیسات صنعتی کشف شد.

این ویروس که بسیاری از کاشناسان معتقدند به دست متخصصان رایانه‌ای آمریکا و رژیم صهیونیستی طرّاحی شده به دنبال ایجاد خرابکاری در تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم در نطنز بود.

در اواخر ماه مه 2012 رسانه های آمریکایی اعلام کردند که استاکس‌نت مستقیما به دستور «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا طراحی، ساخته و راه اندازی شد.