وبگاه عالی نیوز

برای ورود به وبگاه عالی نیوز کافی است به اینترنت دسترسی داشته و آدرس allinews.ir را وارد نمایید

وبگاه عالی نیوز

برای ورود به وبگاه عالی نیوز کافی است به اینترنت دسترسی داشته و آدرس allinews.ir را وارد نمایید

وبگاه عالی نیوز (allinews.ir) توجه!:
انتشار اخبار ذیل الزاماً به معنای صحت یا تأیید همه مطالب سایتهانیست و بستگی به منابع آنها دارد.
در صورت رعایت فاصله زمانی مناسب، با هر مرحله ورود به وبگاه عالی نیوز؛ به اخبارجدیدتری دسترسی خواهید داشت!
مراجع

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف: ... و اما الحوادث الواقعه فارجعوا فيها الي رواة حديثنا فانهم حجتي عليكم و انا حجةالله عليهم: ... و اما در رخدادهايي كه پيش مي آيد به راويان حديث ما مراجعه كنيد؛ زيرا آنان حجت من بر شمايند و من حجت خدا بر آنان هستم

>>>>>>>>>>اخبار بیشتر از سایر خبرگزاری ها
انتشار اخبار ذیل الزاماً به معنای صحت یا تأیید همه مطالب سایتها نیست و بستگی به منابع آنهاهم دارد .
آخرین نظرات

 

نوشته زیر برگرفته از کتاب «نسیم مهر» (متن پیاده شده برنامه پرسش و پاسخ رادیویی استاد حسین دهنوی) می باشد.

سؤال: فرزندم در دبستان خجالت می‏‌‌کشد و به جهت کمرویی، در فعالیت‏‌‌های گروهی شرکت نمی‏‌‌کند. علل کمرویی و راه‏‌‌های درمان آن چیست؟ 

جواب:
کمرویی، یکی از مشکلات جدی برخی کودکان و نوجوانان است و اگر درمان نشود، به نوعی بیماری روانی (معلولیت اجتماعی) تبدیل خواهد شد. یکی از مهم‏‌‌ترین عوامل شکوفا نشدن استعدادهای کودکان و نوجوانان، کمرویی است.

علل کمرویی:

1. انتقال از والدین:
برخلاف تصور برخی که کمرویی، ارثی است، این گونه نیست؛ بلکه در واقع از والدین به کودک «منتقل» می‏‌‌شود. به والدین کمرو توصیه می‏‌‌کنم برای جلوگیری از این انتقال، با تمرین و تلقین، خود را وارد صحنه‏‌‌های گوناگون کنند و از کمرویی بپرهیزند.
2. سختگیری بیش از حد:
وقتی در ادب، نظم، عبادت، تحصیل و... بسیار سخت بگیرید، فرزندتان دچار کمرویی می‏‌‌شود؛ زیرا همیشه او را واداشته‏‌‌اید که کارها را به بهترین شکل انجام دهد، و اکنون از این می‏‌‌ترسد که اگر وارد فعالیتی گروهی شود و به کاری دست زند نتواند آن را به بهترین وجه انجام دهد؛ بدین جهت وارد گروه نمی‏‌‌شود و از انجام فعالیت‏‌‌های گروهی گریزان است. توقع بیش از حد شما از کودک نیز همین مشکل را ایجاد می‏‌‌کند.
3. القائات نادرست:
متأسفانه گاهی در جامعه و به ویژه در مدارس، کمرویی با ادب اشتباه می‏‌‌شود و کودک کمرو را بدین جهت که سخن نمی‏‌‌گوید و آزاری ندارد، با ادب می‏‌‌خوانند و با این القای نادرست، کمرویی را در او تثبیت می‏‌‌کنند. گاهی کمرویی دختران نیز با حیا اشتباه می‏‌‌شود؛ در حالی که حیا، صفتی بسیار پسندیده است و کمرویی ناپسند شمرده می‏‌‌شود و حیا و اجتماعی بودن برای دختران قابل جمع است.

راه‏‌‌های درمان کمرویی :

الف. فشارها و سختگیری‏‌‌ها را کم کنید و به فرزندتان آزادی نسبی بدهید.

ب. اگر فرزند شما اشتباهی کرد، با روی گشاده آن اشتباه را بپذیرید تا از اشتباه کردن نترسد.

ج. در مهمانی‏‌‌ها و برای امور منزل به او مسؤولیت بدهید؛ مسؤولیت‏‌‌هایی از قبیل پرسیدن شماره تلفن از مخابرات، پرسش از شهرداری، خرید بلیت از گیشه‏‌‌ی فروش بلیت و. ...

د. نقاط مثبت او را به ویژه در جمع بگویید.

ه. ارتباط او را با همسالان عادی و فعال بیشتر کنید.

و. زمینه‏‌‌ی مشاهده‏‌‌ی برنامه‏‌‌هایی نمایشی را برایش فراهم سازید که در آن‏‌‌ها، قهرمان نمایش به رغم کمرویی، به کارهای بزرگ و گروهی دست می‏‌‌زند.

ز. زمینه‏‌‌ی شرکت او را در برنامه‏‌‌های نمایشی مدرسه و پذیرفتن نقش‏‌‌های ساده‏‌‌ی بدون کلام (نگهبان) و فعالیت‏‌‌های گروهی فراهم سازید.

__________________________
منبع:

نسیم مهر جلد 1، پرسش و پاسخ تربیت کودک و نوجوان؛ حسین دهنوی
 

۹۵/۰۵/۲۸
ابوعلی تعداد بازدید از این مطلب ۸۰۶ نفر

درمان

راه درمان

علل

کم رویی

کودکان

نظرات  (۱)

سلام
بسیارمفید بود.ممنون