وبگاه عالی نیوز

برای ورود به وبگاه عالی نیوز کافی است به اینترنت دسترسی داشته و آدرس را وارد نمایید

وبگاه عالی نیوز

برای ورود به وبگاه عالی نیوز کافی است به اینترنت دسترسی داشته و آدرس را وارد نمایید

آخرین اخبار خبرگزاری ها
امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

و اما الحوادث الواقعه فارجعوا فيها الي رواة حديثنا فانهم حجتي عليكم و انا حجةالله عليهم: ... و اما در رخدادهايي كه پيش مي آيد به راويان حديث ما مراجعه كنيد؛ زيرا آنان حجت من بر شمايند و من حجت خدا بر آنان هستم

آخرین نظرات
۲۳ شهریور ۹۷ ، ۰۱:۱۵

روایتی از حادثه 11 سپتامبر 2001

بعیدی‌نژاد در روایتی از 11 سپتامبر می‌نویسد: هنوز اطلاعات مخفی و پنهانی زیادی درباره وقایع و ریشه‌های مرتبط با این حادثه وجود دارد که به دلیل به خطر افتادن منافع برخی از دولتمردان و متحدان منطقه‌ای آنها، منتشر نشده‌ و شاید هیچ وقت هم نشود.

روایت بعیدی‌نژاد از حادثه 11 سپتامبر 2011

به گزارش افکارنیوز، حمید بعیدی‌نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن که در زمان حادثه 11 سپتامبر 2001 در دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نیویورک مشغول به فعالیت بوده در صفحه اینستاگرامش، نوشت: یازده سپتامبر ما طبق معمول همه روزه که صبح ساعت ۸:۳۰ آخرین چهار راه خیابان چهل و دوم در منهتن را برای رسیدن به اداره طی می‌کردیم، منتهی الیه خیابان بسیار طولانی لگزینگتون، دود غلیظی بلند بود که ظاهرا از ساختمانی برمی‌خاست. با ورود به اداره بلافاصله از ساختمان بلندی که نمایندگی ما در آنجا مستقر بود، مشاهده کردیم که قسمت‌های بالای برج معروف به مرکز تجارت جهانی نیویورک در آتش می‌سوزد.
خیلی حیرت آور بود، دود با حجم بسیاربلندی از ساختمان برمی‌خاست. هنوز چندی نگذشته بود که انفجار دیگری در ساختمان رخ داد و به سرعت متوجه شدیم که هواپیمای دومی به این ساختمان اصابت کرده بود. اگر انفجار اول در صورت برخورد با هواپیما می‌توانست تا حدی اتفاق تفسیر شود، در عمدی بودن انفجار دوم شکی نبود. دیگر روشن بود که نیویورک مورد حمله نظامی قرار گرفته است.
دو ساعتی نگذشته بود که کارشناسان فنی نظر دادند برج‌ها فرو خواهد ریخت و علت این هم پایه‌ها و فونداسیون فلزی برج‌ها است، که در اثر حرارت آتش ذوب می‌شدند و این برج‌ها را با خود به پایین می‌آوردند.
امکان فرو ریختن برج‌ها با توجه به استحکام مهندسی برج‌ها را سخت می‌شد باور کرد، اما وقتی همه به طور عینی فروریختن این دو برج را جلوی چشمان خود مشاهده کردند، همه چیز از مرحله تردید و حدس خارج شد.(این حادثه را بعدها در سطح بسیار پایین تر در خصوص ساختمان پلاسکو در تهران مشاهده کردیم که چگونه ذوب شدن پایه‌های فلزی فونداسیون،ساختمان را پایین آورد.)

آن روز از شبکه‌های خبری مطلع شدیم که چندین مرحله عملیات نظامی علیه اهداف دیگر در نیویورک و واشنگتن طراحی شده بود که برخی نیز خنثی شده بودند.
در اولین مرحله، مقامات امنیتی شهر تصمیم گرفتند که منهتن را که شکل یک جزیره کامل در نیویورک دارد تخلیه سازند.حمله به هر پلی در نیویورک می‌توانست جمعیت را در داخل جزیره منهتن حبس نماید و به طور بالقوه در برابر خطرات آینده آسیب پذیرتر گرداند.
به گزارش فارس، بعیدی‌نژاد افزود: به تمامی کارمندان شرکت‌ها و نمایندگی‌های سیاسی اعلام گردید که نقل و انتقال به منهتن تا اطلاع ثانوی یکطرفه و از مسیر منهتن به بیرون خواهد بود و هیچ وسیله نقلیه‌ای امکان ورود به منهتن را نخواهد داشت.دستورالعمل مقامات امنیتی این بود که همه منهتن را ترک کنند.
بعدازظهر آن روز مناظر عجیبی در منهتن حاکم بود، همه داشتند از طریق مترو، اتوبوس و پیاده این جزیره را به سمت بیرون ترک می‌کردند. سطح پل‌ها پوشیده از جمعیت انسانی خارج شونده از شهر بود و تا چشم نگاه کار می‌کرد، موج مردم در حرکت بود. 
ما از طریق قطار از شهر خارج شدیم. قطارها محل سوزن انداختن نبود و جمعیت موج می‌زد، در اندیشه مردم چه می‌گذشت؟ چه نگرانی‌هایی از آینده نسبت به حملات جدید علیه نیویورک یا آمریکا وجود داشت؟
شرایط اضطراری حادثه یازدهم سپتامبر تا حدی در عرض چند روز کنترل شد و رفت و آمد به حالت عادی برگشت، اما شاید بتوان گفت مهمترین نتیجه‌ی حادثه‌ی یازده سپتامبر شکستن شدن اسطوره‌ی آسیب ناپذیری آمریکا در ذهن و روان مردم و دولت آمریکا بود. در این زمینه تحقیقات زیادی در خود آمریکا صورت گرفت. از جمله آمار نشان می‌داد که در سال‌های بعد از این حادثه، تعداد مجلدات کتاب‌هایی که به اشکال مختلف به موضوع پایان جهان و جنگ‌هایی که جهان را به نابودی پایانی می‌کشانیدند، می پرداختند به طرز فوق العاده‌ای افزایش یافته و به تیراژ چند صد میلیون جلد رسیده بود.
بعد از یازده سپتامبر ۲۰۰۱ مسیر روابط آمریکا با خاورمیانه نیز تغییر یافت و بدون آنکه ارتباط خاصی با پدیده یازده سپتامبر پیدا نماید، حمله به عراق به عنوان نماد سیاست نظامی تهاجمی آمریکا سازماندهی شد. ایران نیز از جانب بوش پسر محور شرارت لقب گرفت و مورد تحریم‌های بیشتر و بیشتر قرار گرفت.

وی ادامه داد: اما متاسفانه به ریشه‌های واقعی حل مشکل پرداخته نشد، با آنکه کمیسیون یازده سپتامبر آمریکا در گزارش خود اطلاعات زیادی را از دخالت‌های روشن عربستان و عوامل حکومتی عربستان در پدید آمدن این واقعه افشاء کردند، اقدامی علیه دولت سعودی اتخاذ نشد. هر چند این موضوع توسط مایکل مور در فیلم فارنهایت یازده سپتامبر مستند انگاری شد. 
آمریکا هنوز هم نتوانسته است خود را از تاثیرات دهشتبار یازده سپتامبر دور سازد و این کابوس برای مردم آمریکا تاثیرات اجتماعی، روانی و سیاسی مهمی داشته است. اعترافات بعدی مقامات آمریکا به ویژه از سوی خانم کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا که طراحان و عاملین این حمله نیروهای مورد حمایت آمریکا از میان مجاهدین افغانی به رهبری بن لادن، که از آن زمان به بعد به عنوان گروه القاعده شناخته شد، صورت گرفته بود، اعتراف بسیار تلخی بود که کمتر سیاستمداری حاضر شد بعد از آن توضیحات بیشتری را ارائه کند.
وی در پایان یادآور شد: هنوز اطلاعات مخفی و پنهانی زیادی در خصوص وقایع و ریشه‌های مرتبط با یازدهم سپتامبر وجود دارند که به دلیل آنکه منافع برخی از دولتمردان و متحدان منطقه‌ای آنها را به خطر می‌اندازد، منتشر نشده‌اند و شاید هیچ وقت هم منتشر نشوند.