وبگاه عالی نیوز

برای ورود به وبگاه عالی نیوز کافی است به اینترنت دسترسی داشته و آدرس allinews.ir را وارد نمایید

وبگاه عالی نیوز

برای ورود به وبگاه عالی نیوز کافی است به اینترنت دسترسی داشته و آدرس allinews.ir را وارد نمایید

وبگاه عالی نیوز (allinews.ir) توجه!:
انتشار اخبار ذیل الزاماً به معنای صحت یا تأیید همه مطالب سایتهانیست و بستگی به منابع آنها دارد.
در صورت رعایت فاصله زمانی مناسب، با هر مرحله ورود به وبگاه عالی نیوز؛ به اخبارجدیدتری دسترسی خواهید داشت!
مراجع

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف: ... و اما الحوادث الواقعه فارجعوا فيها الي رواة حديثنا فانهم حجتي عليكم و انا حجةالله عليهم: ... و اما در رخدادهايي كه پيش مي آيد به راويان حديث ما مراجعه كنيد؛ زيرا آنان حجت من بر شمايند و من حجت خدا بر آنان هستم

>>>>>>>>>>اخبار بیشتر از سایر خبرگزاری ها
انتشار اخبار ذیل الزاماً به معنای صحت یا تأیید همه مطالب سایتها نیست و بستگی به منابع آنهاهم دارد .
آخرین نظرات

۱۲ فروردين ۹۸ ، ۲۳:۴۶

روز جمهورى اسلامى ایران (1358 ش)

 نتیجه تصویری برای دوازدهم فروردین

تاریخ وقوع: 12 فروردین

...مبارک باد بر شما چنین حکومتى که در آن اختلاف نژاد و سیاه و سفید و ترک و فارس و کرد و بلوچ مطرح نیست . همه برابرند و فقط در پناه تقوا و برترى به اخلاق فاضله و اعمال صالحه هست و تفاوت بین زن و مرد و بین اقلیتهاى مذهبى و دیگران در امر اجراى عدالت نیست ...
 
از پیام حضرت امام خمینى (ره )
به مناسبت 12 فروردین 1358

 
نهال انقلاب اسلامى که با نثار خون بهترین فرزندان ایران رشد کرده بود، سرانجام در 22 بهمن 1357 به بار نشست ، و با پیروزى انقلاب اسلامى و تشکیل دولت موقت از سوى امام خمینى ره زمینه مهمترین همه پرسى تاریخ ایران زمین جهت تعیین نوع حکومت در ایران فراهم شد.
روز دوازده فروردین ، روز ظهور شخصیت واقعى مردم ایران ، روز پیروزى مستضعفین بر مستکبرین و روز تثبیت انقلاب اسلامى است که بى هیچ ریب و شکى زمینه ساز حکومت عدل اسلامى در سراسر جهان خواهد بود.
این روز مقدس ، این یوم الله پربرکت سرآغاز حیات واقعى اسلام در عصر دنیامداران و دنیا پرستان است که از معنویت و روحانیت گسسته و سعادت خود را در پیروزى از امیال و آروزهاى حیوانى خود مى دانند.
در این روز عزیز ساختار جدید سیاسى اجتماعى ایران بر مبناى آراى اکثریت قریب به اتفاق مردم یعنى 2/98 درصد آراى ملت مسلمان ایران تثبیت شد.
در این روز پربرکت نظامى متولد شد که نور اسلام عزیز را پس از گذشت قرنهاى زیاد دگرباره نه تنها در ایران اسلامى بلکه در سراسر جهان متجلى ساخت . در این روز مقدس حکومتى شکل گرفت که شعار اصلى آن استقلال ، آزادى ، جمهورى اسلامى بود.
این عبارت ملکوتى که به عنوان شعار اصلى انقلاب اسلامى توسط میلیونها ایرانى آزاده و مسلمان در طول مبارزات درخشان ملت با سلطنت پهلوى همه روزه در جاى جاى ایران اسلامى فریاد کشیده شده بود، حکومتى را پایه ریزى کرد که عدالت اسلامى یکى از اهداف عالیه آن بود.
در این شعار مقدس کلمه ، استقلال به عنوان نخستین هدف مطرح شده بود که رساننده این پیام به جهان و جهانیان بودند که امت مسلمان ایران مى خواهد اراده ملى خود را حاکم بر مقدرات خویش سازد تا بتواند از نفوذ و دخالتهاى بیگانگان رهایى یابد و چه زیبا و متین امام خمینى ره فرموده است :
اگر استقلال کشور خودمان را تحصیل نکنیم سایر چیزها درست نخواهد شد.
تشکیل جمهورى اسلامى نه تنها اراده ملى ایرانیان را بر سرنوشت خود تثبیت کرد و براى آنان استقلال و آزادى را به ارمغان آورد، بلکه این بارقه امید در دل محرومان و مستضعفان جهان درخشید که بعد از قرنها رنج و درد، جلوه اى از وعده خداوند تبارک و تعالى را شاهد باشند.
امام خمینى ره در تاریخ 12 فروردین 1358 پس از تثبیت نظام مقدس ‍ جمهورى اسلامى طى پیامى رادیو تلویزیونى فرمودند:
خداوند تعالى وعده فرموده است که مستضعفین ارض را به امید و توفیق خودش ، به مستکبرین غلبه دهد و آنها را امام و پیشوا قرار دهد. وعده خداوند تعالى نزدیک است . من امیدوارم که ما شاهد این وعده باشیم و مستضعفین بر مستکبرین غلبه کنند چنانکه تاکنون غلبه کردند... من از عموم ملت ایران تشکر مى کنم که در این رفراندوم شرکت کردند و راءى قاطع خودشان را که باید گفت صد در صد پیروزى بوده است و به جمهورى اسلامى هم راءى دادند...
جمهورى اسلامى است که احکام مترقى او بر تمامى احکامى که در سایر قشرها و سایر مکتبهاست تقدم دارد.

رهبر کبیر انقلاب اسلامى ره در قسمت دیگرى از پیام خود فرمودند:
صبحگاه 12 فروردین که روز نخست حکومت الله است از بزرگترین اعیاد ملى و مذهبى ماست و ملت ما باید این روز بزرگ را عید بگیرند و زنده نگهدارى روزى که کنگره هاى قصر 2500 ساله حکومت طاغوتى فرو ریخت و سلطه شیطانى براى همیشه رخت بربست و حکومت مستضعفین جانشین آن گردید.

آرى انتخاب واژه عید براى چنین روزى از سوى امام امت ره یک انتخاب دقیق و صحیح است ؛ زیرا عید به روزى اطلاق شود.بنابراین دوازدهم فروردین از بزرگترین اعیاد انقلاب اسلامى ایران مى باشد.
هدف دیگر شعار اصلى انقلاب ، کلمه آزادى بود. در رابطه با آزادى نظرات مختلف و متعددى مطرح مى شود؛ اما در اسلام ، آزادى جامع ترین و مانع ترین معنا را در بردارد و آن عبارت است از: شرایط سیاسى - اجتماعى لازم براى رشد و تعالى فرد و مردم که در آن موانع قانونى و فرهنگى مثل عرف و عادت ، و موانع سیاسى ، مانند سلطه طاغوت و استعمار و استبداد وجود نداشته باشد.
یعنى انسان در انتخاب عقیده و بیان و نشر آن آزاد است . مگر آنکه به دیگران آسیبى وارد بیاید و همچنین از خود سلب آزادى به شیوه غربى ننماید به طورى که مردم بتوانند هدایت و رشد و تعالى یابند.
هدف نهایى شعار اصلى ، کلمه جمهورى اسلامى ایران بود که از به هم پیوستن جمهورى اسلامى به دست آمده است . کلمه جمهور به معناى توده یا انبوه مردم است و منظور از گنجاندن چنین کلمه اى براى نظام شکل گرفته بعد از انقلاب ، اتکا داشتن و تعیین کننده بودن راءى مردم در سرنوشت خود و کلیه امور اجرایى کشور مى باشد و به طور کلى حکومت را تبیین مى کند که براى تاءمین زندگى دنیایى توده مردم متکى به مردم باشد.
واژه اسلامى هم به سبب تمایز آن از دیگر نظامهاى جمهورى است که ویژگیهاى خاص خود را دارد و در آن ارزشهاى الهى و قرآنى بر تمامى شئون حاکمیت دارد و همچنین ولى فقیه که بر طبق نظام الهى ، ولایت امر و امامت امت را بر عهده مى گیرد، علاوه بر تاءمین زندگى مردم ، مسؤ ولیت هدایت مردم و کمک به رشد و تعالى آنان را بر عهده دارد. براى تحقق این بخش حیاتى از شعار اصلى انقلاب پس از پیروزى آن ، نیاز بود تا رسما نظام مشخصى حاکم بر ایران شود و در همین راستا بود که رهبر نهضت ، امام خمینى ره طى سخنانى فرمودند:
...احتیاج به رفراندوم هم نیست ؛ براى اینکه مردم آراى خودشان را در ایران اعلام کردند. با فریادها، با دادها اعلام کردند...
و در ادامه علت اعلام همه پرسى را رسمى کردن آن ، اتمام حجت براى دیگران و بسته شدن راه اگرها و مگرها عنوان کرده و فرمودند:
...اینجانب به جمهورى اسلامى راءى مى دهم و از شما هم مى خواهم که به آن راءى دهید....
دقیقا در همین زمان وسوسه هاى خناسان شروع شد. از جمله اینکه مطرح کردند که حکومت بر اساس جمهورى بدون قید دیگرى یا اینکه جمهورى دمکراتیک و... باشد. لذا امام امت ره
با احساس خطر انحراف در صفوف متحد ملت و با آگاهى بى نظیر خود مردم را از این خطر آگاه کرده و فرمودند:
راءى بدهید به جمهورى اسلامى ، نه یک حرف زیادتر و نه یک حرف کمتر.
و مردم ایران در روزهاى سرنوشت ساز دهم و یازدهم فروردین 1358 با حضورى آگاهانه در پاى صندوقهاى راءى ، به یکى از بزرگترین اهداف انقلاب اسلامى جامه عمل پوشاندند و پیروزى نهایى انقلاب را با آراى عظیم و باور نکردنى خود تحقق بخشیدند.
نتیجه درخشان 2/98 درصدى آراى مردم ، مطرح شدن هرگونه بحث و جدلى را در شکل و نوع حکومت ایران پس از سقوط شاهنشاهى 2500 ساله از میان برد و با رهبریت قاطع امام خمینى ره و مجاهدتها و کوششهاى بى نظیر امت مسلمان ایران حکومت اسلامى در سرتاسر ایران استقرار یافت ؛ تا به حول و قوه الهى ملت بزرگ ایران بتواند توانمند و امیدوار زمینه تشکیل حکومت عدل اسلامى را براى ظهور امام زمان - علیه السلام - فراهم آورد.
بدین ترتیب مبارزات مستمر و پیگیر امت مسلمان ایران در برپایى
حکومت اسلامى تحقق یافت و عصر نوینى در تاریخ ایران و اسلام آغاز شد.
امام خمینى ره به شکرانه این پیروزى درخشان در پیام خود فرمودند:
من به دنیا اعلام مى کنم که در تاریخ ایران چنین رفراندومى سابقه ندارد که سرتاسر مملکت با شوق و شعف و عشق و علاقه به صندوقها هجوم آورده و راءى مثبت خود را در آن ریخته و رژیم طاغوتى را براى همیشه به زباله دان تاریخ دفن کند...
...من از این همبستگى بى مانند که همه به نداى آسمانى و اعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا لبیک گفتند و به اتفاق آرا به جمهورى اسلامى راءى مثبت دادند و رشد سیاسى و اجتماعى خود را به شرق و غرب ثابت کردند، تقدیر مى کنم ...

۹۸/۰۱/۱۲
ابوعلی تعداد بازدید از این مطلب ۳۶۱ نفر

(1358 ش)

اسلامى

ایران

جمهورى

روز

روز جمهورى اسلامى

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی