وبگاه عالی نیوز

برای ورود به وبگاه عالی نیوز کافی است به اینترنت دسترسی داشته و آدرس را وارد نمایید

وبگاه عالی نیوز

برای ورود به وبگاه عالی نیوز کافی است به اینترنت دسترسی داشته و آدرس را وارد نمایید

آخرین اخبارخبرگزاری ها:
امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف:

و اما الحوادث الواقعه فارجعوا فيها الي رواة حديثنا فانهم حجتي عليكم و انا حجةالله عليهم: ... و اما در رخدادهايي كه پيش مي آيد به راويان حديث ما مراجعه كنيد؛ زيرا آنان حجت من بر شمايند و من حجت خدا بر آنان هستم

آخرین نظرات

 

مطالعه و تحقیق مشترک یکی از اساتید دانشگاه امام صادق (ع) تهران و یکی از دانشجویان دکتری دانشگاه تهران نشان می دهد متن اصلی زیارت شریف عاشورا با متن مرسوم فعلی تفاوتهایی دارد و لازم است مردم با متن اصلی این زیارت آشنا شوند. 

 

 

عالی نیوز به نقل از گزارش ماسال نیوز، زیارت شریف عاشورا علاوه بر نسخه ای که در کتاب مفاتیح الجنان شیخ عباس قمی (متوفای قرن ۱۴) آمده و امروزه رواج بسیاری دارد، نسخه های خطی قدیمی تری نیز دارد که قدمتشان به بیش از هزار سال پیش بر می گردد. این نسخه های قدیمی، معتبرتر از نسخه رایج کنونی اند و عبارت مشهور «اللهم خص أنت اول ظالم …  ثم العن الثانی و الثالث و الرابع …» در آن به شکل دیگری بوده است.
 
این مطلب را آقایان دکتر مهدی ایزدی (از متخصصان و استادان علم رجال و حدیث دانشگاه امام صادق (ع) و اسلام ملکی معاف (دانشجوی دکترای علوم قرآن و حدیث دانشگاه تهران) در یک مقاله علمی مستند تبیین کرده اند.
 
این دو پژوهشگر با تکیه بر معیارهای علمی متعدد به مقایسه نسخه های رایج با کتاب کامل الزیارات نوشته ابن قولویه قمی (متوفای ۳۶۷هـ) و نسخه های قدیمی کتاب مصباح المتهجد نوشته شیخ طوسی(متوفای ۴۶۰هـ) پرداخته ، نشان داده اند که این نسخه های قدیمی از چند جهت معتبرتر از نسخه رایج کنونی هستند.
 
این مقاله که توسط شماری از متخصصان شناخت احادیث مورد تأیید قرار گرفته و حایز درجه «علمی -پژوهشی» شده است در شماره اخیر مجله «کتاب قیم» به چاپ رسیده و متن کامل آن از طریق سایت این مجله قابل دریافت است.
 
 نویسندگان مقاله بر دو نکته کرده اند: ۱٫ زیارت عاشورا یک زیارت معتبر است. ۲٫ ضروری است عموم شیعیان به تدریج با نسخه های قدیمی تر که به زمان حضور ائمه (ع) نزدیکترند آشنا شوند.
 
گفتنی است عبارات حاوی لعن در پایان زیارت عاشورا در قدیمی ترین نسخه این زیارت که در کتاب کامل الزیارات آمده چنین است: «اَللّهُمَّ خُصَّ أنْتَ أوَّلَ ظالِمٍ ظَلَمَ آلَ نَبِیِّکَ بِاللَّعْنِ ثُمَّ الْعَنْ أعْداءَ آلِ مُحَمَّدٍ مِنَ الْأوَّلینَ وَالْآخِرینَ. اَللّهُمَّ الْعَنْ یَزیدَ وَ أباهُ».
 
یکی از نویسندگان این مقاله در وبلاگ شخصی اش نوشته : " توقع ما از دوستان اینست که قبل از اظهار نظر، متن کامل این مقاله علمی را با دقت و به دور از تعصب مطالعه فرمایند تا دچار سوء برداشت یا سوء ظن نشوند."
برای دانلود متن کامل مقاله از دانشگاه یزد روی اینجا کلیک کنید.
 
 
 
در صورتی که محتوای این مقاله مورد تایید شما نیز بود لطفا در نشر این خبر مشارکت فرمایید.