وبگاه عالی نیوز

در صورت دسترسی به اینترنت؛ آدرس زیر را کلیک فرمایید

وبگاه عالی نیوز

در صورت دسترسی به اینترنت؛ آدرس زیر را کلیک فرمایید

آخرین اخبارخبرگزاری ها:
امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف:

و اما الحوادث الواقعه فارجعوا فيها الي رواة حديثنا فانهم حجتي عليكم و انا حجةالله عليهم: ... و اما در رخدادهايي كه پيش مي آيد به راويان حديث ما مراجعه كنيد؛ زيرا آنان حجت من بر شمايند و من حجت خدا بر آنان هستم

آخرین نظرات
علامه طباطبایی

عالی نیوز به نقل از خبرآنلاین: حجت‌الاسلام «محمدحسین قرنی» کارشناس ارشد مذهبی و سیره‌شناس در گفت‌وگو با فارس به بیان خاطره‌ای از مرحوم «علامه طباطبایی» (رحمه‌الله‌علیه) در بیان مظلومیت امام حسن (علیه‌السلام) پرداخت. وی گفت: در اوایل پیروزی انقلاب یکی از دوستان کویتی‌ام که مجله‌ای را در کویت منتشر می‌کرد، به ایران آمد. از من خواست که مقدمات مصاحبه‌ای فرهنگی با مرحوم علامه طباطبایی (رحمه‌الله‌علیه) را برای او فراهم کنم. خدمت مرحوم علامه رفتیم و مصاحبه مفصلی در زمینه‌های مختلف فرهنگی با موضوعات مختلف حدیث، کلام، فقه، اصول، تاریخ و حکمت شکل گرفت و در آن نظریات تشیع در حوزه‌های مختلف بیان شد.

وی افزود: مصاحبه ادامه داشت تا این‌که به مسأله امامت و قضیه امامت امام مجتبی(علیه‌السلام) رسید. دوست کویتی من پرسید؛ «شما درباره صلح امام مجتبی(علیه‌السلام) چه نظری دارید و آن را چگونه توجیه می‌کنید؟» مرحوم علامه که در طول مصاحبه با اشتیاق و با سعه صدر به سؤالات پاسخ می‌داد، با شنیدن این پرسش برافروخت و متشنج شد. چند دقیقه‌ای جرأت حرف زدن نداشتیم. پس از دقایقی علامه فرمودند: «آقا، آقا، آقا! مثل این‌که امام حسن مجتبی(علیه‌السلام) در زندگی و در امامتش مرتکب خلافی شده و در طول تاریخ هر کسی به نوعی مسأله را توجیه کرده و حالا هم نوبت به من رسیده که من چگونه آن را توجیه کنم. این چه سؤالی است که مطرح می‌کنید؟ وای بر ما که امام مجتبی(علیه‌السلام) در بین شیعه یک چهره مظلوم و (نعوذبالله) گنه‌کار است که عمل‌کردش احتیاج به توجیه دارد».

همراه با دوست روزنامه‌نگار کویتی‌ام به علامه عرض کردیم که شما در این باره توضیح بفرمایید تا مقداری زنگارزدایی و غبارروبی شود. علامه فرمود: «مظلومیت امام حسن(علیه‌السلام) به این نیست که قبرش چراغ و گنبد و بارگاه ندارد. ما تا اسم مظلومیت امام مجتبی(علیه‌السلام) را می‌آوریم، مسأله قبر و زائر و چراغ و فرش و گنبد را مطرح می‌کنیم». این بیان علامه قابل تامل است. قبول نمی‌کنم در بین شیعیان کسی باشد که بپذیرد مثلاً امام رضا(علیه‌السلام) به خاطر داشتن گنبد و مزار و فرش و چراغ امتیاز بیشتری از امام مجتبی(علیه‌السلام) دارد. کسی تصور این معنا را نمی‌کند. به هر حال علامه در ادامه سخنان خود فرمودند که؛ «مظلومیت امام مجتبی(علیه‌السلام) به این است که آن حضرت بین ما شیعیان هم یک چهره متهم است».
---------------------------------------------------------------
منبع: خبر آنلاین