وبگاه عالی نیوز

برای ورود به وبگاه عالی نیوز کافی است به اینترنت دسترسی داشته و آدرس را وارد نمایید

وبگاه عالی نیوز

برای ورود به وبگاه عالی نیوز کافی است به اینترنت دسترسی داشته و آدرس را وارد نمایید

آخرین اخبارخبرگزاری ها:
امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف:

و اما الحوادث الواقعه فارجعوا فيها الي رواة حديثنا فانهم حجتي عليكم و انا حجةالله عليهم: ... و اما در رخدادهايي كه پيش مي آيد به راويان حديث ما مراجعه كنيد؛ زيرا آنان حجت من بر شمايند و من حجت خدا بر آنان هستم

آخرین نظرات
ساخت رگ های خونی مصنوعی که هزینه درمان را کاهش می دهد

محققان روسی روشی نوین برای ساخت رگ های مصنوعی ابداع کرده اند که از هزینه های درمانی می کاهد و همزمان کارآمد تر است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک،  محققان دانشگاه پلی تکنیک تومسک فناوری جدیدی برای ساخت رگ های خونی مصنوعی ابداع کرده اند که  می تواند هزینه درمان ترمبوز سیاهرگی عمقی(DVT) را کاهش دهد.DVT به معنای تشکیل لخته خونی در دیواره داخلی یک سیاهرگ عمقی است و  بیشتر سیاهرگ‌های اندام های تحتانی را درگیر می‌کند.

به گفته محققان  این روش موثرتر است و کیفیت بهتری نسبت به روش های دیگر دارد. علاوه بر این موارد هزینه درمان با آن نیز ۲ بار کمتر از روش های دیگر است.

در حال حاضر برای درمان ترومبوز سیاهرگی عمقی به رگ های مصنوعی  نیاز است. اگر نتوان قابلیت رگ ها را به وسیله روش های پزشکی یا جراحی به حالت اولیه بازگرداند، باید قسمتی از رگ که دچار اختلال شده را حذف کرد. در مرحله بعد به جای قسمت حذف شده یک رگ مصنوعی ساخته شده از«پلی کاپرولاکتون» یا یک ماده زیستی دیگر جایگزین شود. 

محققان این دانشگاه روسی برای نخستین بار پیشنهاد داده اند از روش فراوری پلی کاپرولاکتون در پلاسمای ترشحات مگنترون برای ایجاد عروق مصنوعی استفاده کنند. به گفته محققان این روش به طور همزمان دو ویژگی اصلی و کارآمد یعنی  یکپارچه سازی  با کیفیت مواد با بافت بدن بیمار و  مقاومت بالا را ارائه می کند.

یکی از محققان این دانشگاه در این باره می گوید: مزیت اصلی روش ما آن است که سطح خارجی رگ مصنوعی آب دوست(خاصیت هیدروفیلیک ) است و بنابراین سبب می شود رگ به راحتی در بدن خود را وفق دهد. از سوی دیگر سطح داخلی آن  آب گریز( هیدروفوبیک) است و بنابراین خون به راحتی در آن جریان می یابد. 

 نتایج این پژوهش در نشریه «Applied Surface Science journal» منتشر شده است.

کد خبر 4993466