وبگاه عالی نیوز

برای ورود به وبگاه عالی نیوز کافی است به اینترنت دسترسی داشته و آدرس را وارد نمایید

وبگاه عالی نیوز

برای ورود به وبگاه عالی نیوز کافی است به اینترنت دسترسی داشته و آدرس را وارد نمایید

آخرین اخبارخبرگزاری ها:
امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف:

و اما الحوادث الواقعه فارجعوا فيها الي رواة حديثنا فانهم حجتي عليكم و انا حجةالله عليهم: ... و اما در رخدادهايي كه پيش مي آيد به راويان حديث ما مراجعه كنيد؛ زيرا آنان حجت من بر شمايند و من حجت خدا بر آنان هستم

آخرین نظرات

شهادت "حسن البَنّاء" پایه گذار جنبش اسلامی اخوان المسلمین مصر (1949م) 

حسن البنّاء، عالم انقلابی و پایه ‏گذار جنبش اسلامی اِخوان المُسلمین مصر، در سال 1906م در این کشور به دنیا آمد. وی از کودکی به تحصیل پرداخت و به دلیل ضعف مالی، در یک ساعت ‏سازی مشغول به کار شد، بنّاء، به دلیل شهرتی که در حفظ اخلاق اسلامی داشت، در دوران دبیرستان به عضویت انجمن اخلاق در آمد. او هم‏چنین در حین تحصیل در دانش‏سرای عالی، در ارشاد مردم مسلمان مصر، نقش مهمی ایفا کرد. حسن البناء در سال 1925م، در حالی که نوزده سال بیشتر نداشت مجله فتح را با هدف مبارزه با پدیده استعماری اسلام‏ زدایى در مصر تأسیس کرد و در سال 1927م، به عنوان معلم در مدارس مصر به تدریس روی آورد. وی در سال بعد، در 22 سالگی، به کمک جمعی از همفکران خود، جنبش اسلامی اخوان المسلمین مصر را بنیان نهاد و سپس با حمایت‏ های مالی مردم، مسجدی را برای فعالیت این جنبش، ایجاد نمود.

البنّاء در کنار آن نیز، به احداث دانش‏سرای عالی اسلامی همت گماشت و جوانان مشتاق علوم اسلامی را با مبانی اسلام آشنا ساخت. شعب جنبش اخوان المسلمین، به تدریج در شهرهای مختلف مصر دایر شد و هنگامی که البنّاء، مقر خود را به قاهره انتقال داد، بیش از 1500 شعبه در شهرهای مصر وجود داشت. حسن البناء در سرمقاله اولین شماره از مجله ارکان اخوان المسلمین، خط مشی این سازمان را پیروی از قرآن کریم و رسول خدا(ص) اعلام نمود. او در سال‏های بعد، با توسعه فعالیت‏های اسلامی و نیز نگارش نامه‏ های مختلف و بعضاً تهدیدآمیز برای سران حکومت مصر و بازداشتن آنان از فساد و انحراف و دعوت آنها به تعالیم حیاتبخش اسلام، مورد بغض دستگاه حکومتی قرار گرفت. سال‏های جنگ جهانی دوم، اوج محبوبیت حسن البنّاء نزد مردم مسلمان و به ویژه مردم فلسطین بود. در این سال‏ها، اعضای این سازمان در فلسطین، عملاً به مصاف با یهودیان صهیونیست پرداختند و نقش مؤثری را در دفاع از حقوق ملت فلسطین بر عهده گرفتند. هم‏چنین بی ثباتی و تزلزل سیاسی حکومت مصر در جریان جنگ نیز به رشد و اقتدار و موقعیت سیاسی و اجتماعی جنبش اخوان المسلمین و شخص حسن البناء کمک شایانی کرد. در این سال‏ها، حسن البناء موقعیت ممتازی را در میان نظامیان ارتش مصر به دست آورد و همین موقعیت بود که بعدها زمینه ساز ظهور جنبش افسران آزاد در ارتش مصر و سر بر آوردن جمال عبدالناصر از میان آنان گردید. هم‏چنین در این سال‏ها فعالیت این جنبش به سرعت افزایش یافت به طوری که تعداد اعضا و هواداران آن، در سال 1948م در حدود دو میلیون نفر بود. در این سال اخوان المسلمین با حکومت وقت مصر درگیر شد و با کشف توطئه قتل نخست وزیر مصر از طرف اخوان المسلمین، فعالیت این جمعیت، غیرقانونی اعلام گردید. در نتیجه حسن البناء در دوازدهم فوریه 1949م در 43 سالگی توسط رژیم پادشاهی ملک فاروق به شهادت رسید. اخوان المسلمین از این تاریخ به بعد، به یک سازمان مخفی تبدیل شد و رهبران آن با افسران ناراضی مصری ارتباط برقرار کردند. آنان در طی کودتای افسران در سال 1953م علیه حکومت سلطنتی نقش موثری ایفا نمودند. ولی پس از پیروزی کودتا، سازمان با حکومت مصر دچار اختلافاتی گردید که در نهایت به انحلال جنبش اخوان المسلمین انجامید. اخوان المسلمین در حال حاضر، در اکثر کشورهای عربی فعالیت می‏ کنند ولی مهم‏ترین مرکز فعالیت آنها، مصر، سوریه، سودان، اردن و عربستان است.