وبگاه عالی نیوز

در صورت دسترسی به اینترنت؛ آدرس را وارد نمایید

وبگاه عالی نیوز

در صورت دسترسی به اینترنت؛ آدرس را وارد نمایید

آخرین اخبارخبرگزاری ها:
امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف:

و اما الحوادث الواقعه فارجعوا فيها الي رواة حديثنا فانهم حجتي عليكم و انا حجةالله عليهم: ... و اما در رخدادهايي كه پيش مي آيد به راويان حديث ما مراجعه كنيد؛ زيرا آنان حجت من بر شمايند و من حجت خدا بر آنان هستم

آخرین نظرات

عالی نیوز به نقل از هفته نامه «طلوع صبح»: پرونده 12 ساله هسته ای ایران مدت ها بود که در رکود قرار داشت و تنها بازخوانی می شد تا اینکه در 24 خرداد 92 دولت تغییر کرد و فرمان دیپلماسی کشور به دست سردارانی متبحر در حوزه سیاست خارجی افتاد. افرادی که سال ها با این پرونده آشنایی داشتند و عمر خود را در این مسیر صرف کرده بودند. این روند رو به رشد اقدامات ظریف و یارانش برای عده ای که منافع خود را در خطر می دیدند، چندان خوشایند نبود. از این رو بود که کمر به تخریب تیم مذاکره کننده بستند و هجمه علیه آنها به آرمانی برای تندروها تبدیل شد. این روند ادامه داشت تا 12 آبان 92 که رهبرمعظم انقلاب در میان دانش آموزان ضمن حمایت از مجموعه مسئولان و مذاکره کنندگان با پنج به علاوه یک، تأکید کردند: «اینها فرزندان انقلاب و مأموران جمهوری اسلامی هستند که با تلاش فراوان در حال انجام دادن مأموریت سخت خود می باشند و هیچ کس نباید آنها را تضعیف کند، مورد توهین قرار دهد یا سازشکار بداند».اما تندروها که نشان داده بودند به هیچ صراطی مستقیم نیستند، بازهم در خفا و آشکارا علیه ظریف و تیم مذاکره کننده موضع می گرفتند و اتهامات بی جا به آنها وارد می کردند.

اعتماد کامل به تیم ظریف

چند روز بعد یعنی در 29 آبان همان سال رهبرمعظم انقلاب در دیدار با بسیجیان سراسرکشور، با توجه به روش کاری تیم مذاکره کننده و اعتمادی که به آنها داشتند، واژه تاریخی «نرمش قهرمانانه» را بیان فرمودند و گفتند: ما تعبیر "نرمش قهرمانانه" را به کار بردیم؛ یک عده ای آن را به معنی دست برداشتن از آرمان ها و هدف های نظام اسلامی معنا کردند؛ بعضی از دشمنان هم همین را مستمسکی قرار دادند برای اینکه نظام اسلامی را به عقب نشینی از اصول خودش متهم کنند؛ اینها خلاف بود، اینها بدفهمی است. نرمش قهرمانانه به معنای مانور هنرمندانه برای دست یافتن به مقصود است؛ به معنای این است که سالک راه خدا - در هر نوع سلوکی - به سمت آرمان های گوناگون و متنوع اسلامی که حرکت می کند، به هر شکلی و به هر نحوی هست، باید از شیوه های متنوّع استفاده کند برای رسیدن به مقصود. هرگونه حرکتی - چه حرکت به جلو، چه حرکت به عقب - مثل میدان رزم نظامی، باید به دنبال رسیدن به اهداف ازپیش تعیین شده باشد. اهدافی وجود دارد؛ نظام اسلامی در هر مرحله ای یکی از این اهداف را دنبال می کند، برای پیشرفت، برای رسیدن به نقطه ی تعالی و اوج، برای ایجاد تمدن عظیم اسلامی؛ باید سعی کند به این هدف در این مرحله برسد. البته مرحله گذاری است، قطعه قطعه است. راهنمایان و هادیان و متفکران و مسئولان مربوط، این قطعات را معیّن می کنند، هدفگذاری میکنند، حرکت جمعی آغاز می شود. همه باید تلاش کنند که هر حرکتی در هر مرحله ای به اهداف خودش برسد. این آن نظام صحیح حرکت منطقی است . این را همه ی فعّالان عرصه ی سیاست و مدیریت کلان کشور باید همواره به یاد داشته باشند. حضرت آیت الله خامنه ای در بخشی دیگراز فرمایشاتشان اظهار داشتند: بنده بر حمایت از مسئولانی که اجرای کار بر عهده شان است، اصرار دارم ، بنده از دولت حمایت می کنم.

آتش کینه ای که خاموشی ندارد

بعد از سخنان حکیمانه ایشان، بازهم عده ای با بیان اینکه رهبرمعظم انقلاب از تمام دولت ها تا کنون دفاع کرده اند،به کینه ورزی های خود ادامه دادند.ولی در ادامه راه، رهبر انقلاب هیچگاه تیم هسته ای را تنها نگذاشته و همواره از آنها حمایت و دفاع می کردند. ایشان در سخنانی با بیان اینکه «مطمئنم تیم مذاکره کننده، از حقوق ملت ایران دفاع می کند» یا «هیات مذاکره کننده ی ما حقّاً و انصافاً پرتلاش و جدّی هستند؛ ایستادگی می کنند، با منطق حرف می زنند، زیر بار حرف زور نمی روند و دارند کار می کنند» قاطعانه از ظریف و یارانش دفاع کردند ولی حیف که مدعیان ولایتمداری تنها در گفتمان و زبان یاور رهبری بودند و دست از اقدامات کینه ورزانه خود برنمی داشتند.

ادعاهای مطرح از جانب رهبری توسط تندروها

روند فعالیت های هسته ای ظریف و تیم مذاکره کننده ادامه داشت تا جاییکه روند انتقاد و اختلاف دلواپسان به توهین تغییر مسیر داد.در همین راستا،حسن قشقاوی معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت خارجه درباره اخبار منتشر شده درباره جلسه کمیسیون امینت ملی مجلس مبنی بر درگیری لفظی ظریف و کریمی قدوسی نماینده مشهد اظهار داشت: اولین جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در سال 1394 به اعتبار اهمیت موضوع هسته ای و موضوعات مطرح شده در مذاکرات لوزان با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، مجید تخت روانچی عضو تیم مذاکره کننده و اینجانب برگزار شد. در این جلسه علاوه بر اعضای کمیسیون امنیت ملی، تعداد قابل توجهی از نمایندگان مجلس به دلیل اهمیت موضوع حضور داشتند.معاون وزیر خارجه درباره فضای جلسه نیز عنوان کرد: فضای کلی جلسه به صورت محسوسی حالت حمایت از اقداماتات تیم مذاکره کننده هسته ای و تلاش های آنها داشت و در عین اینکه نقد ها جدی بود ولی فضا بسیار احترام آمیز و مودت آمیز بود.قشقاوی درباره اقدامات و صحبت های کریمی قدوسی نماینده مشهد عنوان کرد: در حالی که آقای کریمی قدوسی نقدهای خودشان را به صورت جدی بیان کردند، در اثنا نقد هایی که به مذاکرات داشتند وارد نقل قول هایی از رهبر معظم انقلاب شدند که به فرض و ادعای ایشان در جلسه ای خصوصی با حضور ظریف مطرح شده است.وی افزود: آقای ظریف از ادعاهای کریمی قدوسی بسیار شگفت زده شدند و گفتند که ادعاهایی شما نقل می کنید، اتفاق نیفتاده و واقعیت ندارد. اصرار کریمی قدوسی به ادامه صحبت ها منجر به اعتراض وزیر خارجه و تعداد دیگری از نمایندگان شد.قشقاوی ادامه داد: دکتر ظریف خطاب به آقای کریمی قدوسی گفت «من اجازه نمی دهم که به صرف ادعاهای غیر مستند و منتسب به رهبر معظم انقلاب، جایگاه رفیع رهبری نظام را هزینه ادعاهای غیرمستند خود کنید.»وی با بیان اینکه اکثریت نمایندگان در حمایت از ظریف از کریمی قدوسی خواستند که اظهاراتش را پس بگیرد، گفت: برخلاف گفته رسانه ها، درگیری آنچنانی بین ظریف و نماینده مشهد رخ نداد و آنچنان که رسانه ها آن را بزرگ جلوه می دهند، نبوده است. آقای ظریف ادعاهای کریمی قدوسی و نسبت هایی که ایشان به رهبری می داد را تکذیب کرد و اکثریت جلسه هم حرف های ظریف در خصوص این ادعای کریمی قدوسی را تأیید کردند.این اقدامات تندروها در حالی صورت می گرفت که رهبرمعظم انقلاب بارها تاکید کرده بودند که بیانیات خود را در خلوت و آشکارا بیان می کنند و تفاوتی ندارد.

تقدیر سپاه از تلاش های تیم مذاکره کننده

در ادامه فرمایشات رهبرمعظم انقلاب سایرمقامات کشور که شاید سمت و سوی سیاسی آنها با دولت متفاوت بود از تیم مذاکره کننده حمایت کردند.در همین راستا سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پیرامون مسائل هسته ای، اظهار کرد: آمریکا که در پی تغییر رفتار سیاسی ایران بود، خود به تغییر رفتار سیاسی تن داد و بر خلاف مشی گذشته خود، در مقابل مردم ما، مجبور به فراموش کردن همه گزینه های روی میز و جایگزین سازی مسیر دیپلماسی برای حل موضوع هسته ای شد.جعفری با اشاره به اینکه شکوه مقاومت مردم نجیب و آزاده ما، رئیس جمهور آمریکا را به پرده برداری از این اعتراف بزرگ تاریخی مجبور ساخت که گزینه نظامی و استمرار تحریم ها ایران را قوی تر و مصمم تر خواهد کرد، تصریح کرد: به فضل الهی فرزندان انقلابی ایران اسلامی در نبرد دیپلماتیک خود تا به امروز توانسته اند از حقوق ملت ایران به شایستگی دفاع کنند و ملت ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از تلاش های صادقانه و مجاهدت های سیاسی این عزیزان و ایستادگی روی خطوط قرمز تعیین شده، قدردانی می کنند.فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: هر چند بی صداقتی و عدم پایبندی آمریکایی ها به تعهدات و عدم اعتماد به آنها، مسیر سختی را برای آینده این جهاد دیپلماتیک ترسیم می کند، اما مطمئن هستیم همانگونه که رئیس محترم جمهور و وزیر محترم امور خارجه و اعضای برجسته این تیم به صراحت مطرح کردند خط قرمز ما علاوه بر پذیرفتن حق چرخه غنی سازی هسته ای و تحقیق و توسعه در این حوزه «لغو همه تحریم های مرتبط» به عنوان نقطه مرکزی مطالبات ملت ایران است.وی در پایان با تاکید بر اینکه از دستگاه هوشمند و شجاع دیپلماسی کشور انتظار می رود در فرصت تعیین کننده پیش رو، حداکثر ظرفیت های قدرتمند خود و مجموعه نظام را برای عزّت انقلاب اسلامی و کشور و نیز لغو همزمان تحریم ها به کار گیرد، گفت: ملت بزرگ ایران بر اساس شعار نورانی «دولت و ملت، همدلی و همزبانی» در یک صف واحد، پشتیبان جبهه ی دیپلماتیک هسته ای خود خواهند بود و اجازه نخواهند داد القائات گمراه کننده دشمن به ویژه آمریکا در موضوع مذاکرات اخیر از طریق ترجمه غیر واقعی بیانیه مشترک، اعتماد بین دولت و ملت را خدشه دار کند.

ادامه راه افراط و بازهم کوچک زاده

افراطی و در صدر آن پایداری ها که در مشی سیاسی خود نشان داده اند غیر از اهداف جناحی خود به هیچ امری اهمیت نمی دهند این اظهارات فرمانده سپاه را نیز در دستور کار خود قرار ندادند و در یکی از روزهایی که ظریف برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان مجلس به بهارستان رفته بود،پس از پایان سخنان ظریف و زمانی که وی قصد ترک مجلس را داشت برای لحظاتی صحن علنی با مشاجره کوچک زاده با ظریف به تشنج کشیده شد.مهدی کوچک زاده نماینده تهران پس از این ماجرا در گفت وگویی این مشاجره با ظریف را مکالمه ای آرام و البته چالشی توصیف کرده و گفته بود : محتوای گفتگوی من و آقای ظریف این بود که گفتم شما با این رویه تان به حرف اقا توجه نمی کنید و موجب خدشه در وحدت جامعه می شوید و خودتان فرمودید که داعش در منطقه چه می کند و کشورهای منطقه خیلی با ما بد هستند و در این شرایط به وحدت احتیاج داریم و جز مسیر آقا نمی شود.با این حال یک شاهد عینی در این باره گفت: از زمانی که زنگ مجلس زده شد، کوچک زاده به طرف ظریف حرکت کرد و با لحنی خاص گفت شما باید ماهیت خودتان را در مذاکرات مشخص کنید و باید اثبات کنید و به دلیل اینکه با صراحت صحبت نمی کنید شرایط سخت شده است.وی گفت: ظریف در پاسخ به کوچک زاده از او پرسید من وحدت ملی را خدشه دار کرده ام؟ یا کسی که به من خائن گفته است؟ و کوچک زاده در جواب می گوید: خائن گفتن را کسی به شما می گوید، که زیر سایه تهدید مذاکرات را ادامه می دهید و من از زبان او به شما می گویم!این شاهد عینی در ادامه افزود: ظریف پس از شنیدن این ادعا واکنش نشان داد و گفت رهبری خودشان زبان بران این نظام هستند و شما حق ندارید از زبان ایشان مطلبی بیان کنید. وزیر خارجه کشورمان پس از بیان این سخن، مجلس را ترک کرد.

ظریف شاگرد مکتب رهبری

آنقدر روند تخریبی تندروها، افراطی پیش می رفت که حجت الاسلام علم الهدی ،امام جمعه مشهد گفت: تیم مذاکره کننده شاگردان رهبر انقلابند، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تمام قدرت این تیم را حمایت و پشتیبانی کنند. سید احمد علم الهدی در خطبه های نماز جمعه مشهد گفته بود: دولت در مذاکرات هسته ای در کنار ملت قرار دارد و فکر و خط ملت را دنبال می کند.وی خاطرنشان کرد: مسئولان و تیم مذاکره کننده هسته ای فرزندان انقلاب، مولود امام راحل و شاگردان رهبر فرزانه هستند و در مذاکرات به چیزی غیر از خواسته ملت نمی اندیشند.

اتمام حجت

تندروها نه تنها به ادعای ولایتمداری خود پایبند نبودند، بلکه گوش به سخنان هم پیمانان خود نیز نمی دادند.آنها اندکی بعد از این جنجال ها، برای رسیدگی به برجام ماجراهای تازه ای را به راه انداختند و حتی در روز تصویب طرح برجام در مجلس وزیرخارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی را به مرگ تهدید کردند.این جماعت در رسانه های خود نیز تیم مذاکره کننده هسته ای را به عناوین مختلف به توپ می بستند، تا جایی که رهبری معظم انقلاب در دیداری که وزیر امور خارجه، سفیران و مسئولان نمایندگی های ایران در خارج از کشور با ایشان داشتند، حجت را بر همه تمام کردند. حضرت آیت الله خامنه ای تعبیر رزمندگان و جنگ آوران خطوط مقدم در عرصه ی بین الملل را شایسته ی شغل و شأن مسئولان و کارکنان وزارت خارجه خواندند و گفتند: وزارت خارجه با توجه به اهداف و وظایف خود به خوبی فعال است و به خصوص در تجربه ی اخیر مذاکرات هسته ای، آقای دکتر ظریف و همکارانشان آزمون خوبی از سر گذراندند.رهبرمعظم انقلاب با تحسین تلاش و جدیت تیم مذاکره کننده گفتند: احساس قدرت و نشستن در مقابل ۶ قدرت جهانی، دفاع از اهداف و تثبیت حضور و وجود خود به طرف های مقابل، از جمله نقاط قوت مذاکره کنندگان کشورمان در مذاکرات هسته ای بود. ایشان، تدین را مهمترین نقطه ی قوت آقای ظریف خواندند و افزودند: بنده مکرر برای شما عزیزان دعا می کنم.رهبر انقلاب افزودند: در اجرای برجام نیز باید نکات مهم و مورد نظر را دنبال کنید که تحقق این موارد هم امکان پذیر است، همچنان که آقای رئیس جمهور نیز به بنده گفتند دستیابی به برخی از نتایج ابتدا باورپذیر نبود اما شما ایستادید و ما هم ایستادیم و ممکن شد.

راهبرد تندروی ها

این بیانات روشن،واضح وصریح رهبرمعظم انقلاب بیانگر روش صحیحی بود که ظریف و یارانش در سیاست خارجی در پی گرفته بودند و هیچ جایی برای ایجاد شائبه در اقدامات این تیم انقلابی برجا نمی گذاشت.حال باید منتظر ماند و دید این جماعتی که از هر موضوعی جنجال های حاشیه ای ایجاد می کنند، می توانند اتمام حجت رهبری نظام را فصل الخطاب قرار داده و دست از مخالفت های بی مبنا و اساس بردارند یا همچنان به جدل ها بر سرمنافع جناحی خویش ادامه خواهند داد!؟ش